Rodzaje latawców kitesurfingowych – na co można liczyć?

Kitesurfing to sport wodny, który polega na poruszaniu się po wodzie. Do tego celu wykorzystuje się deskę/hydroskrzydło i pędnik (latawiec). Wydaje się też, że mowa o sporcie, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Nie oznacza to jednak tego, że kitesurfing nie ma przed ludźmi tajemnic – ma i można założyć, że jest ich całkiem sporo. Wystarczy skupić się na latawcach do kitesurfingu – czy ludzie wiedzą, czego należy się spodziewać?

Podstawowy element

Niemniej najlepiej będzie zacząć od początku, czyli tego, że latawiec powinno się klasyfikować jako podstawowy element sprzętu kitesurfera. Nie chodzi tu tylko o siłę napędową, czyli możliwość sprawnego poruszania się po wodzie. Bez latawców nie byłoby szans na powietrzne akrobacje. Prawdopodobnie nie mówilibyśmy też o tym, że kitesurfing jest widowiskowym sportem.

Uwagę zwraca też fakt, że można mówić o kilku rodzajach latawców z różnymi powierzchniami. Ważne jest też to, że wybór wiąże się nie tylko z preferencjami. Przede wszystkim należy spojrzeć na:

  • warunki pogodowe,
  • poziom zaawansowania.

Latawce stosowane podczas kitesurfingu można podzielić na pompowane i komorowe. Wśród latawców pompowanych można wyróżnić latawce C-Shape, Bow, SLE i Hybrydy. Z kolei latawce komorowe dzielą się na zamkniętokomorowe i otwartokomorowe.

Latawce C-shape

C-shape to grupa latawców, których kształt przypomina literę C. Kształt ten związany jest z olinowaniem. Olinowanie sprowadza się wyłącznie do linek na bokach latawca. Istotne jest też to, że tego typu latawce przeznaczone są dla osób, które mają wysokie umiejętności. Nie bez przyczyny mowa o latawcach, które wzbudzają zainteresowanie zawodników. Jeśli chodzi o główne zalety, na pewno należy pamiętać o dobrym czuciu latawca na barze i stabilności. Z kolei do wad można zaliczyć gorszy zakres wiatrowy i trudniejszy restart (kiedy porówna się z latawcami innego typu).

Latawce Bow

Latawce Bow to charakterystyczny płaski profil i olinowanie odchodzące od krawędzi natarcia. Taka konstrukcja pozwala uzyskać ogromny zakres wiatrowy. Chodzi o niemal 100%. Do tego dobrze też skupić się na dużym depowerze, noszeniu w powietrzu, restarcie i dolnym zakresie. To wszystko należy ocenić w sposób pozytywny. Do minusów można zaliczyć niestabilność, długą linkę depowera czy duże siły powstające na barze. Latawce te poleca się początkującym kitesurferom.

Latawce SLE

Można je porównać do latawców Bow – zbliżony wygląd i kształt. Różnice między tymi rodzajami latawców to brak wcięcia na krawędzi spływu i profil – nie jest aż tak płaski.

Hybrydy

Hybrydy to określenie latawców, które powstały w związku z połączeniem cech konstrukcyjnych latawców C-Shape i cech latawców Bow/SLE.

Latawce komorowe

Latawce komorowe nazwę zawdzięczają swojej budowie. Skrzydło zbudowane jest z komór wypełnionych powietrzem. Na krawędzi latawca powinny zostać umieszczone wloty powietrza. Wloty nie muszą posiadać wentyli (wszystko zależy od przeznaczenia). Budowa sprawia, że latawce komorowe w zasadzie same wypełniają się powietrzem. Latawce otwartokomorowe wykorzystywane są wyłącznie na lądzie, z kolei zamkniętokomorowe stosuje się na lądzie, jak i na wodzie.

Gdzie szukać latawców do kitesurfingu?

Jeżeli pojawia się jakiś problem ze znalezieniem latawców do kitesurfingu, warto zainteresować się ofertą, jaką ma EASY-surfshop. Jest to sklep sportowy, w którym można znaleźć propozycje najlepszych marek. Jak możemy przeczytać, celem tej firmy jest spełnianie marzeń! Ważne jest również to, że EASY-surfshop koncentruje się na akcesoriach sportowo-turystycznych.