Jak założyć Profil Zaufany? Praktyczne informacje

Profil Zaufany to pomocne narzędzie, za pośrednictwem którego możemy załatwić wszystkie sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Dzięki niemu możemy potwierdzić swoją tożsamość w Internecie, jak również podpisywać różne dokumenty podpisem zaufanym. To bardzo przydatne a co najważniejsze bezpłatne narzędzie.

Co to jest Profil Zaufany?

Profil Zaufany działa jak odręczny podpis, a co najważniejsze oszczędza nasz czas – nie musimy stać w kolejkach do urzędów, a także wysyłać dokumentów listownie. Dzięki niemu możemy złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego oraz zgłosić jego utratę, uzyskać odpis aktów stanu cywilnego, sprawdzić swoje punkty karne, zgłosić urodzenie dziecka, swoje dane medyczne w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), zapisać się na wizytę w placówce ZUS, sprawdzić swoje zwolnienie, złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, a także zarejestrować, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą. Jak założyć profil zaufany? To bardzo proste.

Jak założyć profil zaufany? Informacje potrzebne do skonfigurowania profilu zaufanego

Aby założyć profil zaufany w przypadku osób nieposiadających jeszcze podpisu elektronicznego, należy zalogować się na portalu ePUAP i następnie na koncie użytkownika wysyłamy wniosek o założenie profilu zaufanego. Następnie w ciągu 14 dni od złożenia wniosku musimy potwierdzić naszą tożsamość w wybranym punkcie potwierdzającym. Po tej wizycie w urzędzie wszystko jest gotowe i kolejne sprawy możemy załatwiać już tylko online. Jeśli posiadamy już podpis elektroniczny, możemy założyć profil zaufany w inny sposób. Po zarejestrowaniu konta na ePUAP i wysłaniu wniosku nie musimy iść do urzędu, a jedynie potwierdzić swoją tożsamość podpisem elektronicznym. Pamiętajmy, że profil zaufany jest ważny przez 3 lata i po tym okresie możemy go przedłużyć, logując się do systemu.

Czy Profil Zaufany jest bezpieczny?

Czy Profil Zaufany jest bezpieczny? Profil Zaufany to tożsamość online, która umożliwia użytkownikom przechowywanie i zarządzanie ich danymi osobowymi bezpiecznie. Wraz z pojawieniem się sieci społecznościowych dane osobowe są coraz bardziej narażone na ataki hakerów i złośliwych aktorów. W związku z tym ważne jest, aby użytkownicy rozumieli, jak skonfigurować bezpieczny i godny zaufania profil.

Utworzenie Profilu Zaufanego wymaga podania przez użytkowników różnego rodzaju danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, adres, adres e-mail, numer telefonu itp. Po wprowadzeniu tych informacji do systemu podlegają one protokołom szyfrowania w celu ochrony przed włamaniami lub potencjalnymi niewłaściwe użycie przez osoby trzecie. Profil Zaufany to bezpieczne narzędzie, dzięki któremu nikt inny nie będzie mógł podpisać naszych dokumentów. Jest to proste udogodnienie dla osób w każdym wieku, dlatego każdy powinien wiedzieć, jak założyć Profil Zaufany. Profil Zaufany bardzo przydał się wszystkim w okresie pandemii i umożliwił załatwianie spraw urzędowych wtedy, kiedy nie można było wychodzić z domu.