Mask Singer – czyli zgadywanie na ekranie

Telewizja TVN zdecydowała się zaprosić polskich telewidzów do uczestnictwa w kolejnym show, które dość trudno jednoznacznie zakwalifikować. Na ekranie odbywa się konkurencja, w której ktoś ma wygrać, choć dość niejasne są kryteria, które o tym zwycięstwie decydują. Żeby sprawa była jeszcze bardziej skomplikowana, konkurencja toczy się na dwóch poziomach, bo oprócz oczywistej rywalizacji między uczestnikami, odbywa się również wyścig pomiędzy jurorami. Skomplikowane? To dobrze, bo chyba o to chodzi autorom scenariusza. W dalszej części tego krótkiego artykułu znajdziesz informacje, które pomogą Ci nieco lepiej rozeznać się w zaproponowanym przez autorów scenariusza świecie i zainteresować programem, który reklamowany jest jako najwspanialsze show w historii telewizji.

O co chodzi w Mask Singer?

Pierwszym, co rzuca się w oczy, są dziwaczne, ale świetnie przygotowane i bardzo oryginalne kostiumy, w jakich występują konkurujące ze sobą gwiazdy. Na scenie pojawiają się tak oryginalne kreacje, jak Tort, Prysznic czy Monster. Każdy uczestnik Mask Singer (jak sugeruje tytuł) ma zaśpiewać piosenkę, a wcześniej powiedzieć coś o sobie w taki sposób, żeby dało to jakieś tropy pozwalające detektywom (bo taką funkcję pełnią jurorzy) odkryć ich prawdziwą tożsamość. Żeby było trudniej, głos każdej wypowiadającej się gwiazdy jest komputerowo zmieniany, aby na jego podstawie nie można było zbyt wiele wywnioskować.

Konkurujący ze sobą uczestnicy dobrani są w pary, w których obrębie ma zostać wyłoniony zwycięzca (danej pary). Zwycięzca zostaje wybrany na zasadzie ogólnie pozostawionego wrażenia, bo zdecydowanie zdolności artystyczne, a ściślej pisząc, wokalne, nie są czynnikiem decydującym. Jako że w odcinku występują 3 pary, w podsumowaniu pozostaje trójka zwycięzców, którzy są bezpieczni i trójka przegranych, z których wybierany będzie ten, kto ma zrzucić maskę i wypaść z dalszej gry. Rozgrywka będzie prowadzona dotąd, aż pozostanie jedyna zamaskowana gwiazda i to ona zostaje zwycięzcą i otrzymuje główną nagrodę.

Jaki jest skład jury polskiej edycji Mask Singer?

Jako jurorzy-detektywi Mask Singer znaleźli zatrudnienie:


Kuba Wojewódzki – czołowy skandalista telewizyjny, dziennikarz, producent muzyczny, perkusista. Juror w wielu telewizyjnych talent show i prowadzący talk-show pod wiele mówiącym tytułem „Kuba Wojewódzki Show”. Pracował w prawie każdym polskim radiu i występował w prawie każdej polskiej telewizji. Pisał także dla prawie każdej polskiej gazety. Lubi prowokować, irytować i wyśmiewać. Lubi się popisywać i zdecydowanie żyje po to, by o nim mówiono i pisano. W programie Mask Singer wyraźnie gra pierwsze skrzypce, choć jego dowcipy są na niższym niż zwykle poziomie i ogólnie jego zachowanie jest mocno wysilone. Przejawia tendencje do politykierstwa i wyskakiwania z różnymi pomysłami niczym filip z konopi.

Joanna Trzepiecińska – popularna, choć nieco zapomniana polska aktorka i piosenkarka, która, choć bardzo się stara, to jednak stanowi tylko tło dla popisów Kuby Wojewódzkiego.

Kacper Ruciński – satyryk, kabareciarz i stand-uper. Osoba, której zadaniem miało być chyba zaostrzenie dialogów (współpracował przecież ze znanym z ciętego, choć niezbyt mądrego języka Abelardem Gizą). Być może jego wypowiedzi zostały wycięte, bo to, co zostało zaprezentowane było raczej bezbarwne i niezbyt wiele wnoszące.

Julia Kamińska – aktorka teatralna i telewizyjna, znana i popularna dzięki rolom w kilku serialach emitowanych przez stację TVN (między innymi zagrała Ulę Cieplak, tytułową bohaterkę serialu „Brzydula”). Zdecydowanie najbardziej zwracająca na siebie uwagę członkini jury, emocjonalnie komentująca i z dużą dociekliwością analizująca każdą występującą ukrytą gwiazdę. Jako jedyna brała na poważnie konwencję i starała się dociekać, kto krył się pod każdym przebraniem.

Mask Singer – prowadzący

Show tego typu wymaga silnej osobowości, która jest w stanie udźwignąć ciężar prowadzenia całości i przeciwstawienia się jurorom. Chyba nie do końca sprostał tej roli Michał Meyer.