Marmur i granit zagościł w naszych domach. Mamy z niego posadzki, blaty stołów, rzeźby, a nawet powierzchnie ścian. To naturalne tworzywo pochodzenia organicznego będzie długo cieszyć nasze oczy swym nietuzinkowym pięknem, pod warunkiem, że będziemy odpowiednio o te powierzchnie dbać.
Marmur, a glazura
Marmur to skała metamorficzna z przeobrażenia wapieni lub dolomitu. Jest dobrym tworzywem na płytki podłogowe i ścienne oraz jako materiał do rzeźb. Powszechny surowiec w kamieniarstwie. Właściwości marmuru są inne aniżeli glazury, którą powleka się naczynia ceramiczne, by stały się bardziej eleganckie. Marmur długo będzie piękny, jeżeli będziemy regularnie go pielęgnować https://www.e-akemi.com/. W przeciwnym razie szybko się zniszczy. Łatwo ulega zaplamieniu, dlatego musimy mieć pod ręką przede wszystkim impregnat do marmuru i granitu. Zakonserwowanie tym preparatem kamienia zmniejszy późniejszy nakład naszej pracy przy dbaniu o niego, a plamy nie zostaną wchłonięte. Jeżeli wyleje nam się na marmur herbata, musimy prędko przyłożyć do mokrej plamy chłonną chusteczkę papierową lub tetrę. Rozlaną herbatę trzeba szybko osuszyć poprzez wchłonięcie jej do ściereczki bez wykonywania ruchów kulistych. Po wsiąknięciu plamy w ściereczkę możemy umyć zaplamione miejsce wodą z delikatnym płynem do naczyń. Nie pocieramy, gdyż zniszczylibyśmy jego politurę, ponieważ marmur jest materiałem bardzo wrażliwym na szorowanie.
Granit, jak marmur
Granit powstał w głębi ziemi i ma budowę jawnokrystaliczną. Z przedmiotami wykonanymi z granitu należy postępować podobnie jak z marmurem. Granit również jest pochodzenia organicznego, powstały z kwaśnej skały magmowo głębinowej, najczęściej średnio gruboziarnistej. Kamień ten ma budowę jawnokrystaliczną na skutek środowiska głębinowego, w jakim powstał. Odpowiednie impregnaty https://www.e-akemi.com/impregnaty-do-kamienia-c-1.html zakonserwują kamień, dzięki czemu będzie łatwiejszy w pielęgnacji. Marmur i granit czyścimy miękką ściereczką z mikrofibry (szorstkie myjki mogą uszkodzić delikatną strukturę), nasączoną preparatem do kamienia. Nie wolno szmatki prowadzić po kamieniu ruchem kołowym, ale zawsze po prostej. Po wyczyszczeniu powierzchni wycieramy kamień na sucho tak samo miękką ściereczką. Dobrze jest użyć impregnatu do marmuru i granitu, wówczas brud nie będzie się tak szybko przyklejał do ich powierzchni. Jeżeli na kamieniu pojawią się rysy, łatwo je zatuszujemy lub całkowicie ich się pozbędziemy za pomocą preparatu do usuwania rys. Dzięki temu politura będzie jak nowa. Dodatkowo będzie odporna na działanie kwaśnych płynów (kwaśne soki owocowe, ocet itp.). Musimy wiedzieć, iż powierzchni marmuru ani granitu nie czyścimy octem, który ma właściwości żrące. Zamiast pielęgnować, zetrze nam politurę. Dobrze jednak sprawdza się przy zmywaniu zanieczyszczeń z glazury. Najlepiej do pielęgnacji kamienia używać odpowiednio skomponowanych środków chemicznych przeznaczonych specjalnie do marmuru i granitu. Odpowiednio skomponowane spraye i kremy do marmuru oraz granitu spełnią swoją funkcję na piątkę.