Wrodzone wady serca, jak rozpoznać i jak leczyć?
Wrodzone wady serca pojawiają się u jednego dziecka na sto urodzonych. Należą one do jednych z najczęściej występujących wad wrodzonych. Niestety stanowią również, zaraz po chorobach okresu okołoporodowego, najczęstszą przyczynę zgonu noworodków i niemowląt. Bardzo często wady wrodzone lekarze mogą rozpoznać w badaniu USG podczas ciąży, jednak nie rzadko dzieje się tak, że są one diagnozowane już po urodzeniu dziecka. Większa część z nich, stanowi zagrożenie dla życia małego człowieka, dlatego najczęściej podejmowane jest szybkie leczenie chirurgiczne. Niekiedy dzieje się jednak tak, że wrodzone wady serca nie dają objawów przez długi czas i są rozpoznawane dopiero u starszych dzieci czy nawet dorosłych.
Czym są wrodzone wady serca?
Wrodzone wady serca to nic innego jak nieprawidłowości w budowie samego serca, zaburzenia i nieprawidłowe położenie jego oraz wielkich naczyń w klatce piersiowej. Z taką wadą serca żyjemy od początku i z nią się rodzimy. Nie nabywamy jej z jakiegoś powodu później. Dlatego tak niezwykle ważna jest diagnostyka prenatalna.
Dzięki rozwiniętej diagnostyce już w czasie ciąży za pomocą badań dopplerowskich i echokardiograficznych można rozpoznać między innymi niedorozwój lewego serca czy wspólny kanał przedsionkowo-komorowy. Już w 8 tygodniu ciąży możemy zbadać i widzieć czy serce maluszka rozwija się prawidłowo. Dzięki temu kobiety mogą być szybko kierowane do specjalnych ośrodków, w których zostaną poddane fachowej opiece.
Najczęstsze wrodzone wady serca
- Ubytek w przegrodzie międzykomorowej oraz ubytek przegrody międzyprzedsionkowej – przez ubytek pojawia się przeciek krwi z lewej komory do prawej lub z lewego przedsionka do prawego.
- Przetrwały przewód tętniczy – krew zamiast płynąć do aorty, a później do tkanek całego ciała, przepływa do tętnicy płucnej i płuc
- Koarktacja aorty – zwężenie cieśni aorty
- Krytyczne zwężenie zastawki pnia płucnego
- Zwężenie zastawki aorty
- Tetralogia Fallota – jest bardzo skomplikowana wadą serca. Polega na ubytku w przegrodzie międzykomorowej oraz przerośnięciu prawej komory. Pojawia się również zwężenie tętnicy płucnej i przesunięcie aorty w prawo nad otwór w przegrodzie międzykomorowej.
Niestety w praktycznie 90% pochodzenie wad serca nie jest znane i może dotyczyć każdego dziecka. Należy jednak dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć czynników ryzyka. Jeśli planujesz zajść w ciąże, lub już w niej jesteś: zadbaj o swoją odporność, skonsultuj przyjmowane przez Ciebie leki z lekarzem, nie spożywaj alkoholu, zbadaj się w kierunku cukrzycy.
W leczeniu wad serca najczęściej stosuje się leczenie chirurgiczne. Jak wiadomo na całym świecie rodzą się dzieci z chorobami serca od lat. Ważne jest aby szybko zdiagnozować wadę i kierować się zaleceniami lekarzy, którzy zrobią wszystko dla Waszego dobra.