Przedszkola językowe – nowy trend nie tylko w dużych miastach

Mając w domu przedszkolaka, doskonale wiemy, że przedszkole to niezwykle istotne miejsce w jego życiu. Czy istnieje idealne przedszkole dla dziecka? Oczywiście. To takie, do którego dziecko wbiega z radością, a nie wchodzi przyklejone do nogi rodzica ze świecącymi oczami. Czy istnieje idealne przedszkole dla rodzica? Tu już się sprawa komplikuje. Jednak ostatnimi latami zauważa się trend, który powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających rodziców i opiekunów. Przedszkola językowe przybierają na liczbie. Już w każdej gminie jest taka prywatna placówka. Czy sale świecą pustkami? Zdecydowanie nie. Zastanówmy się, co jest takiego dobrego w przedszkolu językowym, że rodzice chętnie umieszczają tam swoje pociechy?

Przedszkola językowe umożliwiają, dobry start poprzez zabawę

Nikt dzisiaj nie podważa faktu, że naukę języków należy zacząć jak najszybciej. Im szybciej nauczymy się języków obcych, tym naturalniej nam to przyjdzie i w mgnieniu oka staniemy się dwujęzyczni. Przedszkole językowe uczy dzieci przez zabawę. Dzieci w wieku 3-6 lat nawet nie odczuwają, że się edukują. Zajęcia prowadzone są w sposób atrakcyjny dla dzieci, realizacja programu odbywa się na wesoło. Już po kilku miesiącach nauczania, a raczej zabawy w takim przedszkolu zauważymy efekty edukacji. Czy to jest dobry start w życie dorosłe? Zdecydowanie tak, ale porozmawiajmy o bliższej przyszłości dziecka. Ponieważ to jest także dobry początek do nauki języka w szkole podstawowej. Dzieci, które mają za sobą przedszkole językowe, zdecydowanie lepiej przyswajają program nauki języków w podstawówce. Języka angielskiego lub niemieckiego uczą się łatwiej i przyjemniej, ponieważ mają istotne podstawy z przedszkoli językowych.

Chłopiec - przedszkola językowe.

Zalety placówek prywatnych, takich jak przedszkola językowe

Przedszkole językowe jest już niemal w każdej polskiej gminie. Początkowo powstawały po to, żeby dziecko obcokrajowców mieszkających w Polsce miało gdzie uczęszczać. Z czasem jednak zajęcia w przedszkolu językowym kierowano także do dzieci polskich. Dzieciom i rodzicom przypadło to do gustu. Dostrzegli potencjał i zalety takiej placówki. Poza programem językowym przedszkola prywatne mają także inne zalety. Dłuższe godziny otwarcia, zdrowe jedzenie i wprowadzanie prawidłowych nawyków żywieniowych, brak przerw wakacyjnych i większa elastyczność na wymagania rodziców. Jeżeli dziecko ma specjalne potrzeby żywieniowe lub rozwojowe, prędzej w przedszkolu prywatnym znajdziemy zrozumienie i możliwości na ich spełnienie, a niżeli w placówce publicznej.

W zależności od programu i wieku maluchów, obok nauczania języków, kładzie się także nacisk na umiejętności praktyczne i zajęcia z nauki samodzielności codziennej. Przedszkola prywatne to także większa liczba zajęć dodatkowych. Gimnastyka, szachy, tańce, judo często stanowią podstawę zajęć w przedszkolu językowym i są kolejną okazją do nauki przez zabawę.

Jak wybrać odpowiednie przedszkole językowe?

Języki obce, które są najczęściej prowadzone w przedszkolach językowych to angielski i niemiecki. Chociaż procent tego pierwszego zdecydowanie góruje nad tym drugim. Wszyscy chcemy, aby nasza pociecha z radością wstępowała w mury przedszkola, jeżeli tak się dzieje już po miesiącu uczęszczania do danej placówki, to jesteśmy w odpowiednim miejscu. Wybierając placówkę, weźmy w pierwszej kolejności pod uwagę te najbliżej miejsca zamieszkania, ewentualnie po drodze do pracy. Pamiętajmy jednak, że prędzej zmienimy pracę niż przedszkole dla dziecka.

Dziewczynka z książką.

Istotne jest także to, aby oboje rodzice mieli placówkę po drodze, więc możliwie najbliżej domu, będzie optymalnym rozwiązaniem. Jeżeli mieszkamy w mniejszej miejscowości, korki na powinny być przeszkodą. Jednak w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie ruch może znacznie wydłużyć powrót do domu, postarajmy się oszczędzić tego maluchowi. Ostatnia ważna rzecz to koszty. Przedszkole prywatne to nie jest mały wydatek, jednak nie jest to kupowanie kota w worku, tylko pozytywny rozwój i dobra zabawa dla naszej pociechy. Placówki prywatne różnią się ceną czynszów, na to także zwróćmy uwagę, wybierając to miejsce idealne.