Ubrania a ekologia

Co kryje się w szafach Polaków?

Wielu Polaków wydaje na zakupy odzieżowe 1/10 swojej wypłaty. Gromadzimy coraz więcej, szczególnie atrakcyjne wydają nam się wyprzedaże, obok których nie umiemy przejść obojętnie. Każdego roku Polacy wyrzucają 2,5 tony ubrań, to zawrotna liczba.

Szafy naszych dzieci nie różnią się mocno od naszych. Niejednokrotnie zdarzyło się na pewno, że ubrano jakąś rzecz dziecku tylko raz, potem nie było już okazji, a potem dziecko z niej wyrosło. Często rodzice, zwłaszcza mamy, wpadają w pułapkę kupowania “na zapas”, 17. para spodenek, 12. para leginsów. Ubrania dla dorosłych i ubrania dla dzieci to całe sterty rzeczy. Idą za tym:

  • Pieniądze – czyjaś ciężka praca, często pochodząca z wyzysku,
  • Materiał – którego produkcja to kolejne koszty oraz działanie na niekorzyść środowiska,
  • Śmieci – nie wszystkie ubrania poddajemy recyklingowi, duża ich część ląduje na wysypiskach.

sklep z ubraniami dziecięcymi

Jak to zmienić?

Przede wszystkim unikajmy kupowania zbędnych rzeczy. Ulgą dla naszych portfeli oraz dla stanu naszej planety jest redukcja zbędnych kosztów. Nasza szafa nie musi pękać w szwach. Zastanówmy się, czy jest nam potrzebna kolejna koszulka, choćby była w najatrakcyjniejszej cenie świata. Czy potrzebujemy kolejnej pary butów, które mają nam pasować do wszystkiego a tak naprawdę założymy je dwa razy i schowamy do pudełka?

Ubrania dla dzieci nie muszą wysypywać się przy każdym otwarciu szafki. Dziecku powinno wystarczyć rzeczy na 14/15 dni, bez konieczności prania. Musimy też nieco zmienić nasz myślenie, nie potrzebujemy zapasów ubrań, nie musimy przejmować się każdą maleńką plamką na koszulce dziecka. Postawmy też na uniwersalizm ubrań, tak żebyśmy mogli komponować z nich różne zestawy, by nie znudziły się ani nam ani dziecku, które kształtuje już własny gust i preferencje.

Gdzie kupować?

Internet pełen jest różnorodnych ofert, w których można się zagubić. Sklep z ubraniami dla dzieci MyBasic proponuje szereg klasycznych i powszechnych krojów, które sprawdzą się dla każdego dziecka. Różnorodne kolory i gładkie materiały pozwalają na tworzenie oryginalnych połączeń. Nie znajdziesz tu wzorzystych tkanin, za to miękką bawełnę w ciekawych odcieniach. W sklepie znajdują się ubrania niemowlęce i odzież dla nastolatków. Ich fasony zaś nigdy nie wyjdą z mody. Ubrania produkowane są w Polsce a ich cena idzie w parze z wysoką jakością. Wszystko to po to, by nie obciążać portfela oraz by ograniczyć zawartość szafy to niezbędnego, ale modnego minimum.

Jeśli każdy z nas zacznie od działania we własnym domu, efekt będzie w końcu duży i odczuwalny.