Drezno – co warto zobaczyć?

Położone na terenie Saksonii Drezno jest najpiękniejszym miastem tego jednego z niemieckich regionów i jednocześnie jego stolicą. Nie bez powodu miasto to nazywane jest zarówno Florencją Północy, jak i perłą baroku. Historia miasta jest dość długa. O znaczącej roli Drezna w przeszłości świadczoną jego zabytki, z których wiele zostało pieczołowicie odbudowanych ze zniszczeń po II wojnie światowej. Drezno jest rodzinnym miastem elektora saskiego i jednocześnie króla Polski Augusta II Mocnego. To jemu miasto zawdzięcza swoje cenne budowle zbudowane w stylu barokowym. Drezno jest obecnie odwiedzane przez licznych turystów z całej Europy. Od granicy z Polską dzieli je niewiele kilometrów, wśród turystów nie brakuje więc także naszych rodaków.

Drezno – co warto zobaczyć w tym mieście?

Drezno jest miastem tak pełnym zabytków, że na zobaczenie wszystkich może zabraknąć czasu. Do tych, które warto zobaczyć w pierwszej kolejności należy Zwinger – pałac zbudowany w XVIII wieku. Zwinger został wybudowany w stylu rokokowym pełnił funkcję jednej z rezydencji Augusta II. Pałac zdobi mnóstwo symboli zarówno polskich, jak i saskich, które związane są z osobą Augsta II Mocnego. Na uwagę zasługuje między innymi Brama Koronna, której zwieńczeniem jest królewska korona oraz polskie orły. Na fasadzie bramy umieszczony został także herb Rzeczypospolitej. W Zwingerze mieści się słynna Galeria Starych Mistrzów z bogatą kolekcją malarstwa europejskiego. Zwinger jest siedzibą Muzeum Porcelany. Jego założycielem był sam August II. Główną rezydencją saksońskich książąt był zamek w Dreźnie znany jako rezydencja Wettinów. Zamek został bardzo poważnie zniszczony w czasie II wojny światowej. Jego odbudowa zakończona została dopiero w 2004 roku. Może nie jest tak wspaniały jak Zwinger, ale na pewno zasługuje także na to, aby go zobaczyć.

Nie tylko zamki i pałace

Zwiedzając Drezno warto zobaczyć katedrę pod wezwaniem świętej Trójcy. Świątynia znajduje się w samym centrum Drezna, na Starym Mieście co warto zobaczyć. Kościół zbudowany został jako Kościół Dworski. Jest trzynawowy. Nawy boczne są dwukondygnacyjne. We wnętrzu uwagę przyciąga przede wszystkim monumentalnych rozmiarów ołtarz główny wykonany z białego marmuru. W kościelnych kryptach spoczywa między innymi Maria Józefa – ostania królowa Polski. Obiektem, który zasługuje na uwagę w Dreźnie jest także promenada zbudowana w miejscu, w którym w przeszłości znajdował się pałac Brühla – słynnego ministra z czasów panowania Augusta III. Jednym z symboli Drezna jest kościół Marii Panny. W czasie dywanowych nalotów na miasto w roku 1945 legł w gruzach. Do jego odbudowy przystąpiono dopiero w 1994 roku. Dzisiaj ta barokowa świątynia znów świeci swoim dawnym blaskiem.

 Jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie

 Zwiedzanie zabytkowych obiektów w Dreźnie to nie jedyna atrakcja tego miasta. Bardzo wielu turystów wybiera się do tego miasta w grudniu na słynny jarmark bożonarodzeniowy. Drezdeński Jarmark Struclowy w 2019 roku organizowany był po raz 585. Jest jednym z najstarszych jarmarków organizowanych przed świętami Bożego Narodzenie w całych Niemczech.