Orbitrek magnetyczny – garść porad dla kupujących

Podczas zakupów sprzętu sportowego, nie zawsze jest łatwo zrozumieć różnice między różnymi parametrami dostępnych urządzeń. Skąd masz wiedzieć, wybierając orbitrek magnetyczny, jaka powinna być waga koła zamachowego lub czy długość kroku 50 cm jest dobra i która maszyna oferuje najlepszą relację ceny i możliwości? Dlatego zapraszamy do artykułu, który pomoże Ci w dokonaniu wyboru orbitreka magnetycznego.

Waga koła zamachowego

Waga koła zamachowego jest jednym z głównych kryteriów, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie trenażera eliptycznego, ponieważ wpływa na jakość, komfort i płynność pedałowania. Wybierając orbitrek do domu warto wybrać taki, którego koło zamachowe waży co najmniej 7 kg. Dzięki takiej wadze koła unikniesz nieprzyjemnego pedałowania z szarpnięciami. Oczywiście – im wyższa waga, tym lepiej.

Na orbitreku z bardzo lekkim kołem natychmiast osiągniesz pożądaną prędkość podczas przyspieszania (bardzo mały opór przy przyspieszaniu), a urządzenie zatrzyma się natychmiast, gdy przestaniesz pedałować (niewielki lub żaden opór na zwalnianie). Orbitrek z cięższym kołem oferuje więc większą płynność pedałowania, większy komfort i lepsze odczucia (konieczne jest wykonanie pewnego wysiłku przed osiągnięciem określonej prędkości).

Długość kroku

Długość kroku jest również jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze trenażera, ponieważ decyduje o amplitudzie ruchu nóg, a co za tym idzie o komforcie pedałowania. Celem nie jest uzyskanie największego kroku, ale takiego, aby ruch nóg nie był zbyt ograniczony. Zalecana jest długość kroku około 40 cm. Poniżej tej wartości możesz czuć ograniczenie ruchu, Twój krok będzie mniej eliptyczny, a pedałowanie będzie bliższe pedałowaniu na rowerze stacjonarnym lub stepperze. Kiedy krok jest wystarczająco długi, możesz naprawdę całkowicie wyprostować nogi przy każdym ruchu.

Długość kroku jest mniej więcej związana z rozmiarem lub długością urządzenia. Mniejszy orbitrek magnetyczny będzie również miał krótszą długość kroku. Maszyny eliptyczne, które są mniejsze niż 130-135 cm, mają zwykle długość kroku 30 cm lub mniejszą. Nie wybieraj za wszelką cenę mniejszego urządzenia, ponieważ prawdopodobnie będzie miał krótszą długość kroku i za cenę większej kompaktowości zapłacisz zdecydowanie mniej komfortowym użytkowaniem.

Opór mechaniczny czy magnetyczny?

Dzięki mechanicznemu oporowi zwiększasz trudność pedałowania, obracając kołem, podczas gdy opór magnetyczny można modyfikować bezpośrednio z konsoli trenażera eliptycznego. Opór magnetyczny działa szybciej i ciszej. Dlatego praktycznie wszystkie orbitreki mają teraz opór magnetyczny opór, ponieważ zapewnia to znacznie większy komfort i pozwala wykonywać ćwiczenia cardio z automatyczną zmianą poziomu oporu.

Orbitrek magnetyczny.

Orbitrek na przednie czy tylne koła?

Prawie każdy orbitrek magnetyczny dostępny na rynku krajowym ma tylne koło. Drogie maszyny klasy profesjonalnej spotykane na siłowniach mają czasem napęd przedni. Nie można powiedzieć, że jeden jest lepszy od drugiego. Wszystkie cechy, takie jak pozycja koła, wysokość pedałów i długość kroków określają ogólny ruch eliptyczny maszyny.

Waga

Waga orbitreka jest dobrym wskaźnikiem jego stabilności i wytrzymałości. Podstawa, która jest zbyt lekka (mniej niż 30 kg), jest mniej stabilna i ma tendencję do poruszania się, gdy pedałujesz szybko. Nie obawiaj się kłopotów z przesuwaniem cięższego orbitreka – ma on rolki, aby można go było łatwo przemieszczać.

Maksymalna waga użytkownika

Waga orbitreka i maksymalna obsługiwana waga użytkownika idą w parze: bardzo lekki orbitrek magnetyczny wytrzyma mniej niż cięższy. Trenażery eliptyczne średniej i wysokiej klasy zapewniają maksymalną wagę 130-150 kg, podczas gdy maszyny eliptyczne dla początkujących zwykle mogą unieść około 100 kg. Jeśli jesteś na granicy maksymalnej obsługiwanej wagi użytkownika, lepiej kupić orbitrek z wyższej półki, którego maksymalna waga użytkownika jest większa niż Twoja własna waga.

Spełnienie powyższych wymagań sprawi, że zakupione urządzenie będzie Ci długo służyło, korzystanie z niego będzie przyjemne i komfortowe a uzyskane efekty szybko sprawią radość Tobie i najbliższym.