Shake Dancehall co to za styl?

Shake Dancehall jest to styl tańca wywodzący się z Jamajki. Co więcej, dancehall to również gatunek muzyczny, który został zapoczątkowany przez muzykę reggae i powstał pod koniec lat 70. Łączy on w sobie bardzo ciekawe i efektowne choreografie. Czym charakteryzuje się ten styl?

Shake Dancehall - styl

Shake Dancehall

Tak jak wcześniej wspomniałem dancehall to zarówno taniec, jak i muzyka. Co ciekawe, jego nazwa wywodzi się od Dance Hall, czyli przestrzeni, na której odbywają się imprezy. Zazwyczaj są to dziedzińce, targowiska oraz ulice. Jedną z najważniejszych cech tego stylu jest fakt, że przekazuje pozytywne emocje, nastawienie oraz energię. Tancerze, którzy go wykonują, muszą w każdy swój krok wkładać jak najwięcej emocji. Takie połączenie powoduje, iż układy kroków wyglądają bardzo efektownie.

Dancehall dla mężczyzn czy kobiet?

Ciekawym aspektem shake dancehall jest fakt, że tak dokładnie, to narodził się w gettach Kingston i dzieli się na różne style. Mężczyźni tańczący go na jamajce wykonują tylko i wyłącznie męskie kroki. Jeśli zaś chodzi o kobiety, to mają one większe pole do popisu. Mogą one korzystać z męskich oraz damskich kroków, czyli Dancehall Female lub Dancehall Queen Styl, który jest połączeniem tańca z elementami akrobatycznymi. Co więcej, w tym stylu tańca są również kroki imprezowe, których nauczyć się może tak naprawdę każdy. Najczęściej stosuje się je w utworach muzycznych, które promują tancerza lub cały zespół taneczny.

Historia Dancehall

Historia stylu tanecznego dancehall jest ściśle powiązana z rozwojem muzyki o tej samej nazwie. Jej początki sięgają lat 70 i działalności Sugar Minotta. W latach 80 dancehall wkroczył w etap zmian, w których nastąpiło przejście z instrumentów na elektronikę, co pozwoliło uzyskać szybszy beat. Co ciekawe, dopiero w latach 90 rozpoczęła się popularyzacja przez takich artystów jak Chak Demus and Pilers, Beenie Man, Elephant Man itp. Muzyka reggae przekazuje pozytywne emocje, a dancehall opisuje przemoc, strach i życie w gettcie. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje też całkiem duża ilość utworów i układów, które porusza seksualność oraz urodę kobiet, które prezentują ją tańcząc dancehall queen. Warto dodać, że ten styl tańca jest jednym z najpopularniejszych technik na jamajce.

Shake Dancehall - co to?

Shake Dancehall to również wiele kroków

Można powiedzieć, że jednym z problemów dancehall są kroki, a raczej stwierdzenie, kto dany układ wymyślił. Związane jest to za faktem, iż najczęściej ich powstanie jest spontaniczne na różnych jamajskich imprezach. Co więcej, sytuacji nie pomaga fakt, iż istnieje wiele wariacji tego samego kroku.