Jak wybrać najlepsze części do dojarek?

Silikonowe gumy strzykowe, to jedyne części do dojarek, które mają bezpośredni kontakt z krowimi wymionami. Praca takich części polega na stymulowaniu prawidłowego przepływu mleka poprzez masaż, który powoduje szybszy obieg krwi.

Podstawą każdej pracy jest higiena

Na świecie jest wiele rodzajów krów, których mleko różni się smakiem, zapachem oraz składnikami odżywczymi. Niekiedy wiele hodowli nadużywa stosowanie antybiotyków nie tylko u zwierząt chorych poddawanych leczeniu, ale też u zdrowych. Taka metoda oprócz budowania odporności na różnego rodzaju wirusy i drobnoustroje, zwiększa przede wszystkim przyrost masy mięśniowej zwierzęcia. Obecnie mało kto pamięta zwierzęta hodowlane, żywiące się tym co oferują im pastwiska. Wszyscy producenci stawiają na ilość zysków poprzez zamykanie zwierząt w ciasnych pomieszczeniach i karmienie paszą z dodatkiem antybiotyków.

W tym wypadku, aby krowy były zdrowe i dawały dobrej jakości mleko trzeba zadbać o wyjątkową higienę w momencie dojenia. Należy dokładnie umyć i osuszyć części mające bezpośredni kontakt z wymionami oraz mlekiem, aby nie dopuścić do zapaleń wymion i różnego rodzaju skażeń produktu. Do części takich jak gumy strzykowe, rury przesyłowe oraz schładzane zbiorniki na mleko należy stosować szczególne środki czystości i zachować wyjątkową pielęgnację.

Gdzie kupić najlepsze części do dojarek?

Charakterystyka części do dojarek

Dojarki posiadają mnóstwo części, które usprawniają ich pracę i zapewniają bezpieczeństwo w momencie udoju. Najważniejsze części stanowią gumy strzykowe złożone z górnego elementu, czyli główki i dolnego zwanego trzonem. Górna część gumy powinna być idealnie dopasowana do krowiego strzyku, z racji tego należy dobrać odpowiedni rodzaj średnicy i dopasować do konkretnego wymiona. Guma strzykowa powinna być odpowiednio miękka i elastyczna, aby prawidłowo masować strzyki, jednak zbyt twardy materiał może podrażnić wymię, a nawet uszkodzić.

Części do dojarek takie jak silikonowe gumy strzykowe charakteryzują się wysokiej jakości silikonem nieulegającym procesom starzenia oraz gładką i śliską powierzchnią, która jest łatwa w czyszczeniu. Silikonowe części do dojarek wysokiego gatunku nie zmieniają swojej elastyczności zarówno w niskich temperaturach, jak i we wrzącej wodzie w trakcie sterylizacji. Są odporne na różne środki chemiczne i nie wymagają regulacji, a dzięki swojej przezroczystej formie możemy obserwować przepływ mleka.

Dobre gumy strzykowe powinny pracować nawet 750 godzin rozszerzając się i kurcząc ponad 2,5 miliona razy. Warto zapisywać moment wymiany części silikonowych oraz czasu ich pracy, gdyż zużyte gumy ciężko rozpoznać i najczęściej prowadzą do bolesnych obtarć na strzykach. Standardowy czas wymiany gum strzykowych to okres co pół roku jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest wymiana tych części po 2500 udojów.

Gdzie się można zaopatrzyć w najlepsze części do dojarek?

Różnego rodzaju silikonowe gumy strzykowe, gumowe uszczelki, zawory i inne detale przeznaczone do dojarek możemy znaleźć w sklepie internetowym firmy Genes. Na ich stronie internetowej znajdziemy wiele kategorii z różnymi częściami przydatnymi w mleczarstwie a dodatkowo ich wymiary, ilość oraz cenę.