Kąpiel borowinowa – sposób na zdrowy wygląd

Kąpiel borowinowa, to jeden z najpopularniejszych zabiegów w sanatoriach, uzdrowiskach, a nawet salonach Spa. Kąpiel jest ciepła i niezwykle przyjemna, a coraz częściej korzystają z niej także osoby młode. Jakie ma właściwości?

Co to jest borowina i czym się charakteryzuje?

Borowina jest to rodzaj torfu, który powstaje na skutek bakteryjnego rozkładu roślin. Posiada różnego rodzaju składniki, jak kwasy humusowe, białka, węglowodany, garbniki i bituminy. Bogata jest także w minerały jak wapń, żelazo i krzemionkę, oraz związki fitoestrogenne, które są niezbędna pomocą dla kobiet w okresie menopauzy lub mających problemy z układem rozrodczym. Charakteryzuje ją duża pojemność cieplna, a zarazem małe przewodnictwo cieplne co w momencie stosowania okładów borowinowych, skutkuje silnym i głębokim podgrzaniem części ciała do temperatury nawet 45 stopni Celsjusza.

Kąpiel borowinowa i jej wskazania

Kąpiel borowinowa i jej wskazania

Borowina przede wszystkim uśmierza bóle kostno-stawowe, działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Jest zatem stosowana w licznych schorzeniach reumatycznych, ginekologicznych, dermatologicznych, a także w chorobach narządów wewnętrznych. Kąpiel borowinowa polecana jest także osobą uprawiającym sport, ćwiczącym na siłowni, czy wykonującym ćwiczenia w terenie. Borowina może także złagodzić ból powstałych hemoroidów lub w problematycznym zapaleniu pochwy. Kąpiel borowinowa bardzo dobrze wpływa na układ nerwowy. Rozluźnia mięśnie, a tym samym przynosi sporą ulgę przy nerwobólach. Oprócz właściwości leczniczych borowina sprawdza się również w kosmetyce. Torf fantastycznie wpływa na wygładzenie i ujędrnienie skóry, dodatkowo napina i uelastycznia, co daje pozytywne efekty osobom walczącym z cellulitem.

Na czym polega kąpiel borowinowa?

Torf oraz wodę miesza się w specjalnej beczce do uzyskania gęstej masy. Taka mieszanka podgrzewana jest do temperatury 42 lub 45 stopni Celsjusza. Ze względu na to, że borowina słabo przewodzi ciepło, taka temperatura nie grozi nam poparzeniem. Gęsta papka borowinowa pobudza wszystkie receptory mechaniczne w naszej skórze poprzez tarcie, a podwyższona temperatura przyspiesza wydalanie zbędnych toksyn z organizmu. Ciepło powoduje także rozszerzenie naczyń krwionośnych i pobudza nasze krążenie. Jest to jednak dość duże obciążenie dla układu krwionośnego, dlatego po kąpieli zalecany jest godzinny odpoczynek. Obecnie na rynku w wielu sklepach kosmetycznych oraz aptekach, możemy dostać kostki borowinowe lub gotowe emulsje, dlatego taką kąpiel możemy przygotować we własnym domu.